Ortaklaşa Madencilik Yapacak Olsaydık

Soruyorlar: Madencilik yapıyorsun yıllardan beri güzel de, biz de bu işe küçük çaplı da olsa girmek istiyoruz. Bir ucundan kıyısından bu işe giremez miyiz?

Kısaca anlatayım: Bu işe girmek hiç zor değil. Ancak inanılmaz fazla sorun çıkma ihtimali var. Ekran kartları mutlaka uyuşmazlık yapıyor, windows göçüyor, fanlar kirleniyor. Ayrıca bu işi yapan kişinin ne yaptığını çok iyi biliyor olması gerekiyor. 12 adet 1080ti ekran kartlı makine toplayıp, “abi her şey gayet düzgün çalışıyor hiç bi sıkıntı yok. Sadece kablolar ısınıyor o kadar” diye gezen aklıevvel madenciler tanıyorum. Sonuçta 7/24 çalışacak bir makineyi tasarlayıp kurmak, elektrik bağlantılarını doğru yapmak ve iyi bir soğutma sağlamak o kadar da kolay değil. Neyin nerede ve ne zaman sorun çıkarabileceğini tahmin etmek için tecrübe gerekiyor.

Şimdi size örnek bir minik, ortak madencilik makinası tasarlayayım. Bu arada biraz da ev tipi madencilik know-how’ı vermiş olayım.

Evde Madencilik Yapacak Makina Tasarlamanın İncelikleri

Kuracağımız bilgisayar, madenciliği ev ortamında yapacak. Bu nedenle öncelikle aşırı gürültülü olmaması ve aşırı ısı açığa çıkarmaması gerekiyor. Server tipi güç kaynağı kullanımı ilk etapta çok cazip gelebilir. Ancak bitcoin fiyatı çökerse bu tür özel ekipmanlar hiç bir işe yaramazlar. Ancak oyuncu bilgisayarları için tasarlanan parçalar kullanırsak, hem değerlerini korurlar hem de ileride bu parçaları başka bilgisayarlarda değerlendirebilir, ikinci el olarak satabiliriz.

Anakart

Anakart olarak bu modeli seçiyoruz. Bu model, bir önceki nesil madencilik anakartlarından. 6 ekran kartı destekliyor. Yeni nesil anakartlar 12, hatta daha fazla ekran kartını da destekliyor ancak bunların hem kurulumu hem de yönetimi oldukça zahmetli. Ayrıca bu kart, daha önceki nesil işlemci ve RAM kullandığı için, para kazandırmayan yan bileşenlere daha az ücret ödeyeceğiz.

İşlemci

CPU mining yapmayı düşünmüyoruz. (Ryzen bazlı bilgisayar toplayıp bir yandan CPU bir yandan GPU mining yapmak mümkün olabilirdi, ama bu büyük bir kumar. Biz standart yoldan şaşmayacağız.)

Piyasada socket 1150 için gırla ikinci el işlemci var. Bizim için işlemcinin hızı hiç ama hiç önemli değil. Ama işlemcinin watt’ı bir o kadar önemli.

Bu işlemci modelinin TDP (maksimum güç ihtiyacı) değeri 35 watt. Bu soket için minimum değer zaten bu. Üstelik bu işlemci gayet de hızlı bir işlemci. Buna benzer başka işlemcileri de ikinci el piyasasında rahatlıkla bulabiliyoruz. Hiç boşuna sıfır işlemciye para vermeye gerek yok, çünkü bozulacak bir ürün de değil açıkçası. Ve ekran kartının aksine, ikinci eli ile sıfırı arasında çok fark oluyor.

İşlemci Soğutucu

İşlemci soğutucu önemli. Çünkü makinanın 7/24 açık kalması lazım. Stok soğutucular zamanla arıza yapabiliyorlar. Ayrıca hem çok ses çıkarıp hem çok elektrik yakıyorlar. Ekran kartı haricinde elektrik yakan tüm bileşenler, bizim için boşa giden para demek.

RAM ve SSD

Mining makinalarında SSD kullanımı teknik olarak gerekli değil. Ancak normal HDD’ler zamanla arıza yapabiliyor. Ayrıca sanal bellek kullanımı da windows altında mining yapacağımız için önemli. İkisini de en ucuzundan yazıp geçiyoruz.

PSU

İşte yemeyip içmeyip parayı basacağımız en önemli parça bu. Akla ilk gelen parça GPU olacaktır, ama doğru mining makinesi için en önemli parça aslında PSU’dur. Paranın alabileceği en iyi oyuncu PSU’larından birini yazıp geçiyoruz. PSU’ya verdiğimiz para, bize ayrıca ekstra verimlilik olarak dönecek.

Yan Malzemeler

Bize tüm sistemin elektrik tüketimini ölçmek için, ve uzaktan bağlanıp sistemi açıp kapatabilmek için birer yardımcı akıllı priz lazım.

6 adet ekran kartını anakarta rahatlıkla bağlamak için 6 adet riser ve bu uzatma kablolarından da almamız gerekecek.

Bu da makinanın içinde çalışacağı kasa. Ben normalde meyve kasası kullanmaktan yanayım. Eski nesil madencilerin ruhunu daha çok yansıtıyor. Ama günümüze uygun bir iş için bu kasalar daha iyi. Yalnız buradaki fiyat 5’li kasa için. Biz her ihtimale karşı iki katını baz alalım.

Ekran Kartları

Geldik asıl işi yapacak parçaya. Bu karttan 6 tane alacağız. Benim bu kartı tercih etmemin en önemli sebebi, PCI-Express yuvasından gelen 75 watt güç ile yetinebiliyor olması. Böylece ekstra güç bağlantısı gerekmediği gibi, PSU’yu da fazla zorlamıyor. Piyasadaki tüm PSU’lar, maksimum güç verimliliğini %50 yük altında veriyor. Dolayısıyla burada ince bir hesap söz konusu. 1080ti gibi “güçlü” kartlar çok basıyor, ama çok da yakıyor. Bu kart ise Renault’un 1,5 dci motoru gibi. Az gidiyor, ama çok az yakıyor ve hiç nazlı değil, her mazotla her yolda gidiyor.

 

Şimdi bir maliyet hesabı yapalım:

Anakart: 440,45 TL

İşlemci: 290 TL

Soğutucu: 72,17 TL

RAM: 112,96 TL

SSD: 238 TL

PSU: 1038,31 TL

Akıllı prizler: 89,38 TL

6 Pin Power Uzatma: 65,52 TL

Riser (6 adet): 119,34 TL

Kasa: 100 TL

Ekran Kartları (6 adet): 4736,16 TL

Toplam: 7064,29 TL

Şimdi, bu PC bize ne kadar kazandıracak, ona bakalım.

Mining Getirileri

Mining getirilerini hesaplamak aslında çok zor. Çünkü biz makinenin getirisini hesap ederken, bugünkü bitcoin kuru üzerinden ve bugünkü difficulty üzerinden hesap ediyoruz. Bulduğumuz kar oranı ise TL değil BTC cinsinden. Dolayısıyla bitcoinin fiyatı 3 katına çıktığı zaman (ki çıkar, emin olun) sizin karlılığınız da fazlasıyla katlanmış oluyor.

Yaz başında bir makine kurmuştum. O zamanlar bitcoin’in değeri 1800 dolar civarındaydı ve hesaplarıma göre makine parasını 1 yıl içerisinde çıkarıyordu. Ancak aradan geçen zaman içerisinde makine kendi parasını fazlasıyla çıkardı. Şu anda ne çalışsa kâr yazıyor.

Biz yine de, bugünkü karlılık üzerinden devam edelim:

Burada görebileceğimiz üzere, 1 adet 1050ti geçtiğimiz ay içerisinde, bitcoin’in şu anki oldukça düşük değerine rağmen 165,68 TL kazandırmış. 6 adet kart için bu rakam 994,08 TL ediyor.

Elektrik tüketimimiz ise, (73 watt*6+35watt*2+10watt)*1,1=569,8 watt. Yani KWH’si 41 kuruştan aylık 168,20 TL’lik elektrik tüketeceğiz.

Makine ortak kullanılacağı için, operatörün payı kârın %20’si olacak. Geri kalan %80’lik kâr, 5 ortak arasında bölüştürülecek. Yani yatırımcılara kalan aylık kâr 660,70 TL olacak. Yatırımcı başına aylık 132,14 TL kâr dağıtılacak.

Her biri 1412,85 TL yatıran yatırımcılar, paralarını BTC cinsinden, bugünkü kura göre bile, en kötü ihtimalle 10,69 ayda geri alacaklar.

Sistem Nasıl İşleyecek?

Yönetim ve iletişim problemlerini ortadan kaldırmak için, madencilik Nicehash üzerinden yapılacak.

Nicehash’in yakında ETH bazlı cüzdan desteğine geçmesi bekleniyor. O zamana kadar da ödemeler P2SH destekli yeni BTC adresleri ile yapılacak. ETH desteği geldiğinde, ödemeleri otomatize etmek için smart contract kullanılacak.

İşlemler için kullanılan Nicehash hesabı herkesin erişimine açık olacak. Ayrıca makineye uzaktan izleme yazılımı kurulacak. Böylece herkes makinenin o anki anlık durumunu isterse telefonundan dahi girip izleyebilecek.

 

Sonuç

Teorik olarak böyle bir sistem kurulduğunda tüm yatırımcılar çok düşük bir risk alarak paralarını bir yılda çıkaracak bir yatırımda bulunabilirler. Ancak bitcoin ve diğer kripto paraların doğası gereği, bu süre hiç bir zaman bir yıl sürmez. Genellikle üçüncü veya dördüncü ayın sonunda yatırımcılar paralarını çıkartmış olurlar.

En kötü ihtimalle, 2013 yılında yaşandığı gibi dev bir bitcoin çöküşü yaşanırsa bile, yatırımcılar tüm oyunları rahatlıkla oynayabilecekleri birer ekran kartına kavuşurlar. Sistemin diğer parçaları da ikinci el olarak satılır ve böylece tüm yatırımcılar en azından ana paralarının çok büyük bir kısmını kurtarmış olurlar.

Tekrar söyleyeyim, benim bu yaz başında kurduğum minik bir madencilik makinesi, parasını beşinci ayda tamamen çıkardı. Şimdi ne yazsa kâr yazıyor. Bu makine de parasını kısa sürede çıkartır.

Tabii şunu da ekleyelim, bu yazdıklarım tamamen “hayali” bir kripto para madenciliği yatırım ortaklığı için geçerlidir. Böyle bir şey gerçekte yapılmamıştır, yapılmayacaktır.

One thought on “Ortaklaşa Madencilik Yapacak Olsaydık”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *