Bitcoin Tekrar 20 Bin Olur Mu?

Kısa bir hatırlatma yapacağım. Çünkü çok soran oluyor.

Bitcoin bir daha 20 bin olur mu? diye sorulup duruyor. Hatta bu soru sorulup dururken, birileri elinizdeki bitcoinleri de ucuza cukkalamak için çabalayıp duruyor.

Mesela, mevcut ekonomik düzenin baş bekçisi BloombergHT’de, bitcoin 100 dolar olur diye haber yapılıyor.

Sorunuza cevap vermeden önce şunu söyleyelim: Toplamda maksimum 21 milyon bitcoin olabilecek. Bu bitcoinlerin yaklaşık 17 milyonu çoktan dolaşıma girdi bile. Dolayısıyla mevcut ekonomik düzenin “kazananları” ya gidip madenciliğe büyük paralar harcayacaklar (harcıyorlar da zaten) ya da elinizdeki bitcoinleri böyle çakallıklarla ucuza alacaklar. O yüzden böyle haberleri görünce ben hiç şaşırmıyorum. Siz de şaşırmayın. Ayrıca isterseniz paranızla ne yapacağınızı dün olduğu gibi bugün de ana akım medyaya sormaya devam edebilirsiniz.

2013’te Ne Olmuştu?

2013’ün sonlarında Bitcoin’in değeri tam da 1000 dolar seviyelerinden bir kırıldı, pir kırıldı. Düşe düşe 2015’te 250’lere kadar düştü.

O zamanlar da ortalık, bitcoin değerinin bir daha asla 1000 doları görmeyeceğini söyleyenlerden geçilmiyordu.

Ki, altcoinlerde bu hareket çok çok daha sert oldu. 2013 sonunda 50 dolarları gören LTC fiyatı, 2015’e gelindiğinde 1 dolar civarlarındaydı. Ben de maalesef o dönem litecoin madenciliğini bırakanlardanım. Hatta, madenciliği kendi bilgisayarımda yaptığım için bilgisayarımı upgrade ederken eski hard diskte kalmıştı cüzdan dosyalarım ve SSD alınca o dosyaları taşımayı bile unutmuştum. Ben de o dönem unuttuğum litecoin’lerimi bu yıl tekrar açıp başka bir cüzdana aldım tabii.

O dönem evde madencilik yaptığınız zaman kazandığınız coinler tükettiğiniz elektriği karşılamaya yetmiyordu. Buna rağmen inat edip madenciliğe devam edenler, veya sanayi tarifesi ile elektrik kullanabilenler şu anda gerçekten çok büyük paralara kavuşmuş durumdalar. (Ayda 1250 liralık elektrik yaktığınızı, ama bunun karşılığında 1000 liralık Litecoin kazandığınızı düşünün mesela. Cebinizden 250 lira ödediniz. Ama bugün o 1000 liralık LTC, tam 193.000 TL ediyor. Nasıl ama?)

Olur, ama ne zaman?

Demem o ki, bundan birkaç sene önce “bitcoin yeniden 1000 dolar olur, hatta çok üstüne bile çıkar” dediğimiz zaman bizimle dalga geçenler vardı. Şimdi de tekrar 20.000 olur, hatta çok üstüne de çıkar ama ne zaman olur bilinmez dediğimiz zaman dalga geçenler elbette olacaktır.

Merak etmeyin, bitcoin tekrardan 20.000 dolar olur. Ancak boşuna da heveslenmeyin, o gün geldiğinde sizde bitcoin olmaz. Ve bu duruma şaşırmayın da: Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, bitcoin ve tüm diğer kripto paralar, birer kolay yoldan köşeyi dönme aracı değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *